Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

1,

 

Seasons Manufacturing manufactures a product with a unit variable cost of $100 and a unit sales price of $176. Fixed manufacturing costs were $480,000 when 10,000 units were produced and sold. The company has a one-time opportunity to sell an additional 1,000 units at $140 each in a foreign market which would not affect its present sales. If the company has sufficient capacity to produce the additional units, acceptance of the special order would affect net income as follows:

 

 

 

 

Income would increase by $140,000.

 

 

 

 

Income would decrease by $8,000.

 

 

 

 

Income would increase by $8,000.

 

 

 

 

Income would increase by $40,000.

 

 

 

2.

 

Carter, Inc. can make 100 units of a necessary component part with the following costs:

 

Direct Materials

$120,000

Direct Labor

20,000

Variable Overhead

60,000

Fixed Overhead

40,000

 



If Carter can purchase the component externally for $220,000 and only $10,000 of the fixed costs can be avoided, what is the correct make-or-buy decision?

 

 

 

 

Make and save $30,000

 

 

 

 

Buy and save $30,000

 

 

 

 

Buy and save $10,000

 

 

 

 

Make and save $10,000

 

 

 

3.

 

A company has a process that results in 15,000 pounds of Product A that can be sold for $16 per pound. An alternative would be to process Product A further at a cost of $200,000 and then sell it for $28 per pound. Should management sell Product A now or should Product A be processed further and then sold? What is the effect of the action?

 

 

 

 

Sell now, the company will be better off by $20,000.

 

 

 

 

Process further, the company will be better off by $20,000.

 

 

 

 

Sell now, the company will be better off by $200,000.

 

 

 

 

Process further, the company will be better off by $180,000.

 

 

testimonials icon
Please respond with a paragraph to the following question, add citations and references:...
testimonials icon
For the company Netflix, How has the company performed the last year? Past 3-5 years? Past 10 years? What are some of the k...
testimonials icon
Running Head: REAL ESTATE MARKET STRATEGY PLANNING PROCESSReal Estate Strategy Marketing ProcessNameInstitutional Affiliation1REAL ESTATE MARKET STRA...
testimonials icon
I’m working on a nursing question and need an explanation and answer to help me learn. This assignment provides...
testimonials icon
FIND A SOLUTION AT All A+ Essays Tesla...
testimonials icon
2-page reflection write-up,500-600 words.1 paragraph synopsis of what is the datasource, methods and app...
testimonials icon
Some things you might want to think about:•      What are the backgrounds of the individuals?•      Where are they...
testimonials icon
Select and discuss a leadership theory and/or change model that the master’s prepared nurse can apply to the selected healthcare delivery situati...
testimonials icon
Question Description Two essays...
testimonials icon
Grand Nursing Theorist Assignment: Grand Theorist Report1Unsatisfactory0.00%2Less Than Satisfactory80.00%...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65