Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

Management accounting ACC00146 S3, 2014

 

Assignment 1 (20 marks)

 

QUESTION 1 (5 MARKS)

 

Why are product costs sometimes called inventoriable costs? Describe the flow of such costs in a manufacturing company from point of incurrence until they finally become expenses on the income statement. You can use T accounts to show the flow of costs.            

           

        

 

QUESTION 2 (5 MARKS)

 

Selected account balances for the year ended May 31, 20x1 are provided below for Super Cheapart:

 

Raw materials inventory, June 1, 20x0                      $ 40,000

Raw materials inventory, May 31, 20x1                       30,000

Purchases of raw materials                                         150,000

Insurance, factory                                                          12,000

Work in process, June 1, 20x0                                           ?

Utilities, factory                                                            25,000

Indirect labour                                                               60,000

Finished goods inventory, June 1, 20x0                       85,000

Direct labour                                                                    ?

Indirect materials                                                         30,000

Work in process, May 31, 20x1                                   48,000

Rent, factory building                                                120,000

Finished goods inventory, May 31, 20x1                         ?

Maintenance, factory                                                   16,000

 

The goods available for sale for the year totaled $635,000, the total manufacturing costs were $563,000, and the cost of goods sold totaled $560,000 for the year.

 

Required:

1. Prepare a schedule of cost goods manufactured in the form illustrated in Figure 2–8 in the textbook and a schedule of cost goods sold. (1 mark)

2. Assume that the dollar amounts given above are for the equivalent of 40,000 units produced during the year. Calculate the unit cost for direct materials. Calculate the unit cost for rent on the factory building. (1 mark)

3. Assume in 20x2 that the company produces 50,000 units. What would be the per unit and total cost that you would expect to be incurred for direct materials? For rent on the factory building?(1 mark)

4. As the manager in charge of production costs, explain to the president the reason for any difference in unit costs between (2) and (3) above. (2 marks)

 

 

 

QUESTION 3 (5 MARKS)

           

The May 2014 income statement for Frutex Company is given below:

Sales (10,000 units)                $ 100,000

Less variable costs                      70,000

                                                -------------

Contribution margin                    30,000

Less fixed costs                           24,000

                                                -------------

Net income                                 $ 6,000

                                                =======

The Frutex Company has ample unused capacity and is studying various ways of improving profits.

 

Required:

 

Each of the situations below is independent of the other. Provide the information requested.

1. New equipment has come onto market that would allow Frutex Company to automate a portion of its operations. Variable costs could be reduced by $3 per unit. However, fixed costs would increase by $30,000 each month. Firstly, prepare two contribution-type income statements, one showing present operations and one showing how operations would appear if the new equipment is purchased. Secondly, as a manager, what factors would be paramount in your mind in deciding whether to purchase the new equipment? Explain. (3 marks)

2. Refer to the original data. Frutex Company is thinking about changing its marketing method. Under the new method sales would increase by 15 percent each month, and net income would increase by one third. Fixed cost could be slashed to only $15,000 per month. Calculate the breakeven point for the company before and after the change in marketing method. (1 mark)

3. Refer to the original data. Due to a sudden and unprecedented surge in demand, the company’s sales increased by 25 percent during June 2014. During that month, net income increased by $3,000, or by 50 percent. By how much should net income have increased? Would you congratulate management for an outstanding performance, or would you chastise management for not doing its job well during the period? Explain. (1 mark)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

QUESTION 4 (5 MARKS)

 

Lennox Company uses a job order costing system. The company uses predetermined overhead rates in applying manufacturing overhead costs to individual jobs. The predetermined overhead rate in Department A is based on machine-hours, and the rate in Department B is based on direct labor cost. At the beginning of 2014, the company’s management has made the following estimates for the year:

 

                                                                        Department A             Department B

Direct labour-hours                                        15,000                         30,000

Machine-hours                                               50,000                         12,000

Direct labour cost                                           $80,000                       $172,000

Manufacturing overhead                                162,500                         215,000

 

Job 145 was initiated into production on August 1 and completed on September 15. The company’s cost records show the following information on the job:

 

                                                                        Department A             Department B

Direct labour-hours                                        22                                40

Machine-hours                                               80                                20

Direct material used                                       $450                            $250

Direct labour cost                                             120                              180

 

Required:

 

  1. Compute the predetermined overhead rates that should be used during 2014 in Department A and B. (1 mark)
  2. Compute the total overhead cost applied to job 145. (1 mark)
  3. What would be the total cost of job 145? If the job contained 10 units, what would be the cost per unit? (1 mark)
  4. At the end of 2014, the records of Lennox Company reveal the following actual cost and operating data for all jobs work on during the year:

Department A             Department B

            Direct labour hours                            14,500                         32,000

            Machine-hours                                   48,000                         13,000

            Direct labour cost                               $78,000                       $174,000

            Manufacturing ovherhead                  160,000                       216,000

 

Compute the amount of underapplied or overapplied overhead in each department at the end of 2014 and explain most likely reasons why the underapplication or overapplication has taken place. (2 marks)

testimonials icon
Message:- Its a  Capstone project synopsis make it excellent  and hire best writer so we can further go with Project after this approval  I n...
testimonials icon
Running head: MEANING OF LIFE1Meaning of LifeStudents NameInstitution AffiliationMEANING OF LIFE2Numerous philosophical questions revolve around the...
testimonials icon
1Part 2: EssayNameInstitutionInstructorCourseDate2Through the media logging exercise, I learned a lot about my interaction with the massmedia over th...
testimonials icon
Mr. William Poirot has come to you for advice on his retirement planning. He is 45 years old, and has $ 100,000 in...
testimonials icon
Running Head: BUSINESS MARKETING1Strategic Management in Dynamic EnvironmentsPrimary Discussion Response is due by Wednesday (11:59:59pm Central), Pe...
testimonials icon
ICT112 [email protected] ATMC Semester [email protected] Web Site for Aussie Road [email protected] task in this assignment is to write a Python program that...
testimonials icon
“” Please respond to the following:•* From the scenario, analyze the different and overlapping general roles of physicians and nurses...
testimonials icon
THE RELATIONSHIP BETWEEN CALCIUM CONSUMPTION FROM DAIRY ANDNON-DAIRY SOURCES ON BONE MINERAL DENSITY OF COLLEGESTUDENTSbyAndrew Pescovitz, B.S., RDNA...
testimonials icon
Running Head: DISCUSSION1DiscussionStudents NameInstitutional AffiliationDISCUSSION2Question onePart oneEvolutionary cycles experienced by companies...
testimonials icon
check the essays paraphrase sentences that needed edit any punctuation needed rewrite week sentences...
testimonials icon
A share of common stock has just paid a dividend of $2.00. The market return is 15% and the beta is 2. The three month T-bill rate is 5%...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65